Egészséges a magyar hal

Hivatalosan is lezárult, és minden területen pozitív eredményt hozott Magyarország első olyan átfogó kutatása, amelynek során a halastavak szennyezettségét, a halakban található szerves és szervetlen szennyező vegyületeket, a feldolgozás és szállítás hatásait, a mikrobiológiai kockázatokat vizsgálták meg.

Az „Új kockázatkezelési modellrendszer fejlesztése a víz- és élelmiszer-biztonság növelése érdekében a haltermékvonalon” projekt 2017 és 2019 között az NKFIH támogatásával valósult meg. A konzorciumot alkotó WESSLING Hungary Kft. független vizsgálólaboratórium (a konzorcium vezetője), a Szent István Egyetem Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézete, az Élelmiszertudományi Kar Hűtő- és Állatitermék Technológiai Tanszéke, illetve a The Fishmarket Kft. és az SKC Consulting Kft. munkatársai dolgoztak azon, hogy a tó-üledék-hal relációban a kockázatokat felmérjék.

A projekt során több, mint 500 szermaradvány jelenlétét vizsgáltuk meg a tavakban és üledékekben, és több, mint 110 vegyületet pedig a halak húsában és májában. Ezen vegyületek alig 10%-a volt kimutatható, mértékük pedig nem érte el a környezeti hatást kifejtő szintet. Megállapítottuk, hogy a halak húsában megjelenő vegyületek sem érték el más állatfajokra, termékekre megállapított határértéket. 

Az azonosított, kémiai kockázatot jelentő anyagokat akut és krónikus, mikroRNS-eken alapuló toxicitási tesztben vizsgáltuk, annak érdekében, hogy a stresszt, amely a halat az életciklusa során érte, komplexen monitorozhassuk. A kimutatott szermaradványok hatékony eltávolítása érdekében olyan mikrobiális oltóanyagot, illetve rögzített sejtes technológiát fejlesztettünk, amely nyílt és zárt akvakultúrás rendszerben is felhasználható biodetoxifikációra. 

Felmértük a tótól az asztalig tartó halfeldolgozási folyamat kockázatait, és kidolgoztuk ezek csökkentésének lehetőségeit. Kifejlesztésre három új haltermék: a szálkamentes pontyburger, a süthető fóliába csomagolt irdalt sózott ponty és a füstölt pontyszelet.

A fogyasztói vizsgálatok új adatokkal szolgáltattak a hazai pontyfogyasztásól, és a legkitettebb fogyasztói csoportokról, illetve a halak elkészítésével kapcsolatban. Az akut referenciarefencia dózis és az elfogadható napi beviteli értékek számításában – ahol a toxikus anyagok mért szintje és a fogyasztási adatok találkoztak – megállapítható volt, hogy a jelenlegi adatok birtokában a hazai ponty fogyasztása biztonságos, és további, a biztonságos halfogyasztást szolgáló ajánlások megfogalmazására nyílt lehetőségünk. 

A pályázati főösszeg nettó 1 419 187 223 forint, ebből vissza nem térítendő támogatás nettó 1 095 243 937 forint. A Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program pályázatot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal írta ki, a vissza nem térítendő támogatást a Magyar Állam nyújtja.